Být účastníkem dopravní nehody je nepříjemné a nikdo si to nepřeje. Přesto nelze nikdy tuto možnost zcela vyloučit ani při maximální opatrnosti. Pokud již k dopravní nehodě dojde, ať už z vaší nebo cizí viny, je ze všeho nejdříve myslet na zdraví a bezpečnost. Všichni z havarovaných aut

by se měli přesunout do bezpečí mimo vozovku. Pokud je někdo zraněný, je třeba volat záchranku a poskytnout první pomoc. Místo nehody označte výstražným trojúhelníkem a oblékněte si reflexní vestu. Oba tyto předměty jsou povinnou součástí výbavy vozidla.

Asistenční služba

Když si nebudete jisti co dělat nebo dostanete strach, že v rozrušení uděláte nějakou chybu, vytočte číslo asistenční služby své pojišťovny. Vyplatí se mít toto číslo uložené v mobilu. Pojišťovna poradí, jak postupovat. Nemáte-li číslo k dispozici, zavolejte na Linku pomoci řidičům (1224) a operátor vás s pojišťovnou propojí. V případě nutnosti vyšle vaše pojišťovna na místo svou posádku, zajistí opravu nebo odtah auta.

Pozor na lovce nehod

Hlavně na dálnicích a ve větších městech k vám mohou jako první přispěchat tzv. lovci nehod s nabídkou „pomoci“. Nenechte se zlákat, protože jejich služby by se vám mohly značně prodražit. Raději vše řešte s asistenční službou své pojišťovny.

Kdy volat policii?

K nehodě, při které škoda na některém vozidle přesáhne 100 tisíc korun (počítají se i přepravované věci). Dále při vzniku škody na majetku i někomu, kdo nebyl účastníkem nehody. Například poškodíte plot, svodidla či veřejné osvětlení. Samozřejmě také v případě, že jsou na místě zranění nebo někdo zemře. Také v případech, když nejste schopni sami zabezpečit obnovení plynulosti provozu, nebo když máte podezření, že viník nehody je pod vlivem alkoholu nebo drog, nebo nemá zelenou kartu. Určitě policii volejte, když některý z účastníků nehody odmítá podepsat záznam o dopravní nehodě, nebo se nemůžete shodnout, kdo nehodu zavinil.

Formulář o nehodě

Obkreslete a nafoťte postavení nabouraných aut a pokud to jde, odstavte je stranou. Není-li to možné, počkejte na policii. Nakonec přichází na řadu vyplnění formuláře o dopravní nehodě. Použijte standardizovaný evropský záznam o nehodě, který má stejnou strukturu pro všechny jazykové varianty. Na cestách byste ho měli mít vždy s sebou.