Samozřejmě můžete tento úkol svěřit firmě, která se o vaše vozidlo postará. Na trhu dnes existuje řada společností, které nabízejí profesionální čištění interiéru, stejně tak i mytí karoserie a podvozku. Pokud se chcete o svého miláčka postarat sami, můžete se do toho pustit. Své auto umyjete a vyčistíte i svépomocí doma, pokud se budete řídit následujícími pokyny.

Čištění interiéru

Prvním krokem při čištění interiéru je úklid hrubých nečistot a prachu. K tomu je potřeba výkonný vysavač, který má dostatečný tah na vysátí i hluboce usazených nečistot. Než s vysáváním začnete, odstraňte z interiéru všechny volně uložené předměty a vyprázdněte přihrádky. Před vysáváním podlah vyjměte rohožky, které venku důkladně vyklepejte. Při vysávání podlahy u řidiče a spolujezdce posuňte přední sedačky co nejvíce dozadu, abyste mohli důkladně vysát celý přední prostor. Naopak při vysávání podlahy u zadních sedaček posuňte přední sedačky co nejvíce dopředu.

Postupujte vždy odshora dolů

Při opačném postupu by při víření prachu došlo k opětovnému zanesení již vyčištěných míst. Vysajte všechna viditelná místa i drobné prostory. Prach odstraňte vysavačem nebo navlhčenou utěrkou z palubní desky, z větracích průduchů, všech odkládacích prostor a přihrádek, z mezer v sedačkách, ze stropních prostor, zadní police a kufru.

Mokré čištění interiéru

Veškeré čalounění vyčistíte důkladně jen mokrým čištěním – tepováním. Nedoporučuje se však přímé mokré čištění, při němž mohou vzniknout flekaté mapy. Ideální je profesionální nebo domácí exktraktor. Zbavíte se tak mastných fleků, skvrn od jídla či od pití. Podle druhu znečištění zvolte odpovídající čistící prostředek. Na plasty nejprve naneste vrstvu universálního čističe plastů a nechte chvíli působit. Po několika minutách pomocí mikroutěrky palubní desku otřete a špína zmizí.

Mytí exteriéru

Nejlépe se hodí hadřík nebo žínka z mikrovlákna. Nevhodné jsou kartáče, papírové utěrky, stará trička nebo houby. Nejprve auto postříkejte vodou, aby se spláchla největší špína. Pak auto umývejte rovnými tahy zepředu dozadu, nikoliv krouživými pohyby, protože kruhové škrábance jsou více vidět a hůře se odstraňují. Každou chvíli žínku vymáchejte napřed ve vodě, pak v čisté vodě s autošampónem. Nejdříve umývejte horní půlku auta, kde je nečistot méně. Po důkladném uschnutí může přistoupit k poslednímu kroku, kterým je voskování. Naneste vždy trochu na karoserii a důkladně rozetřete. Nakonec karoserií vyleštěte opět utěrkou z mikrovlákna.