Podle zákona musí být pes v autě zabezpečen stejně tak, jako ostatní cestující. V případě, že tedy berete svého čtyřnohého chlupáče s sebou do automobilu, máte dvě možnosti. Jednou z nich je přeprava v kufru a druhou na zadních sedačkách. Záleží nejen na velikosti psa, ale také na prostoru vašeho vozidla.

Pokud budete cestovat se psem do ciziny, je také potřeba dodržovat podmínky jednotlivých států a zapomenout nesmíte ani na platný cestovní pas zvířete, označení psa mikročipem či tetováním a doklady k vakcinaci. Mimo země EU jsou většinou podmínky jiné, je potřeba si tedy vše řádně ověřit.

Přeprava v kufru

Pokud máte kombíka, je to ideální způsob. Pro zvýšení bezpečnosti je potřeba pořídit oddělovací mříž nebo síť a pak chlupáče nemusíte ani poutat. Také lze zadní část opatřit ochranným potahem. Pokud máte psa menšího vzrůstu, můžete si do zavazadlového prostoru pořídit přepravní box či klec.

Přeprava na zadních sedačkách

Pokud nemáte dostatek prostoru, nebo chcete chlupáče převážet na zadních sedačkách, pak je ideální možností kombinace autodeky a postroje.

Autodeky, které jsou určeny pro přepravu psů, se nejčastěji prověšují mezi zadními a předními opěrkami sedadel. Jednak chrání polstrování a pes nemá možnost zapadnout do prostoru mezi sedačkami. Postroje pro přepravu si můžete pořídit v různých velikostech a upevňují se k bezpečnostním pásům automobilu.

Pokud máte psa menšího vzrůstu, můžete si pořídit speciální autosedačku v podobě otevřeného plátěného boxu, který drží psa ve vymezeném prostoru, zajišťuje se zase postrojem.