Aukční síň Sotheby´s měla v plánu dražit naprosto unikátní automobil, kterým bylo Porsche 64. Ovšem kvůli chybě se z aukce stala spíše velká ostuda.

Jedna chyba za druhou

První vůz značky Porsch spatřil světlo světa v roce 1948. Jednalo se o model 356 No. 1 známý tak éjako 356/1. Nejednalo se však první Porsche. Vůbec prvním modelem byl typ 64, který byl postaven již v roce 1938 na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem. Vznikl pouze ve třech exemplářích a dodnes se dochoval jediný. Asi tedy není nutné zdůrazňovat, o jak unikátní kousek se jedná.

Právě tento poslední prototyp se měl stát zlatým hřebem zmíněné aukce, od kterého se očekávalo pokoření rekordu nejdražšího vydraženého vozu všech dob. Ovšem kvůli chybě byla akce zajímavější, než koho by napadlo. První překvapení přišlo v momentě, kdy byla dražba vozu zahájena na část ce 30 milionů dolarů, i když se předpokládalo nanejvýše 20 milionů. Jenže nabízená částka nakonec vystoupala na neuvěřitelných 70,5 milionů dolarů a najednou začalo být jasné, že je něco špatně.

70,5 milionu dolarů

Tato suma totiž výrazně přesahovala částku, za kterou bylo v loňském roce vydraženo Ferrari 250 GTO, které je doposud nejdražším vydraženým vozem. Několik sekund poté co byla oznámena takto vysoká částka, oznámil dražitel, že se přeslechl a celá aukce je chybná. Ta totiž měla původně začínat na částce 13 milionů dolarů, ale dražitel se přeslechl a uvedl 30.

Chyba se následně promítala do nabízených částek, takže oněch 70,5 milionu dolarů bylo ve skutečnosti jen 17 milionů dolarů. Obrovský omyl se pokoušel dražitel napravit zopakováním celé aukce, ovšem zájemci již ztratily chuď a tak tento skvost vůbec vydražen nebyl.