Italsko-americký výrobce automobilů se v nedávné době nechal slyšet, že z jeho strany stále platí zájem o spojení s konkurentem Reanult.
FCA a Renault
Společnost FCA tento návrh představila oficiální cestou již koncem května tohoto roku. Vše vypadalo poměrně nadějně, ale společnost nakonec z jednání vycouvala. Stažení návrhů zdůvodnila tím, že pro úspěšné spojení podniků neexistuje dobré politické zázemí. To zapříčinilo, že se vznik třetího největšího výrobce, hned za Toyotou a Volkswagenem, prozatím nekoná.
Skutečně, sloučení obou podniků by dalo vzniknout naprosto obrovskému kolosu, který by ročně produkoval přibližně 8,7 milion vozů. Při započtení aliančních partnerů Renaultu, kterými jsou japonský Nissan a Mitsubishi, by veškeré podniky koncernu měly roční produkci celkem 15 milion automobilů ročně.
Problém však spočívá v tom, že francouzská vláda v současné době drží v Renaultu významný podíl. Podle dostupných informací je to právě ona, kdo si klade velice přísné podmínky ohledně zachování pracovních míst, možností spolurozhodovat o řízení firmy a určovat podmínky pro akcionáře. Francie si navíc příla získat souhlas k fúzi od Nissanu, ten však uvedl, že se tohoto hlasování prozatím zdrží.
Fiat však dal najevo, že by měl o fúzi stále velký zájem. Společnost to uvedla v rozhovoru pro Financial Times s tím, že pokud by se podmínky fúze změnily, společnost by se ráda stala součástí Renaultu. Tím bylo upozorněno na problémy, které do celé záležitosti vnesla Francouzská vláda.
Fiat by však nebyl jediný, kdo by na takové fúzi získal, ale byli by to i samotní zákazníci, kterým by automobilka mohla nabídnout lepší techniku a nové modely, díky novému kapitálu a sdílených výrobních postupů. Zda se však takového scénáře dočkáme, prozatím není jasné.