Pokud se vám doma hromadí biologický odpad, který končí při nejlepším na kompostu, pak se tak dost možná již brzy dít nebude. Tento odpad by totiž časem mohl zpracovávat automobilový průmysl.
Auto z rajčat
Pokud je vaše kuchyně producentem odpadu, jako jsou slupky, skořápky, odkrojky a další biologický odpad, pak je dost možné, že si ho od vás budou v budoucnu vyzvedávat velké automobilky. Ty by z nich totiž chtěly vyrábět nejrůznější součástky do automobilů.
Američtí výzkumníci nyní zkoumají možnosti využití biologického materiálu, jako jsou rajčata, vaječné skořápky a další, při výrobě dílů. Ve své snaze spolupracují s několika velkými automobilovými producenty. Součástky takto vyrobené budou ekologičtější a levnější na výrobu a dokonce by měly mát i delší trvanlivost.
Odborníci věří tomu, že rajčatové slupky jsou natolik pevné a odolné, že by z nich bylo možné vyrábět například silenbloky podvozku či motoru, pneumatiky, hadice a další podobné komponenty. To samé platí i o skořápkách a dalším odpadu. Tyto suroviny by mohly snížit množství sazí, které jsou používány.
Experimenty však nejsou prvními. Již v roce 1941 se pokoušel Henry Ford vyvinou karoserii ze směsi přírodních materiálů mezi kterými byly například sójové boby, pšenice či konopí. Dalším důvodem proč se automobilky pokoušejí vyvinout dlouhotrvající součástky je také příchod carscharingu, který bude klást na automobily mnohem vyšší zátěž.