Lodž je třetí největší město Polska a bývalé centrum textilního průmyslu země. Dnes je to rozvinuté moderní město, které má svým návštěvníkům co nabídnout. Je to atraktivní lokalita jak pro zahraniční studenty, tak pro zahraniční profesionály díky vysoké koncentraci vzdělávacích institucí a řadě místních i mezinárodních společností. Práce a život v Lodži je pro cizince poměrně snadný, a je praca Łódź stále častěji vyhledávaným termínem na pracovních webech, například na hitpraca.pl.

Hledání práce v Lodži

Hledání praca – práce – v Lodži se neliší od hledání v jakémkoli velkém městě: je zde spousta příležitostí, ale také poměrně velká konkurence. Město je mezi expaty poměrně oblíbené zejména po zavedení železnice PesaDart, která zkrátila cestovní dobu z Lodže do Varšavy na pouhých 70 minut.

Nejlepší způsob, jak se zorientovat na trhu práce, je procházet místními pracovními weby a vyhodnocovat nabídky. Jedním z efektivních webů s polskými pracovními nabídkami je pracovní web hitpraca.pl. Inzerované nabídky polských zaměstnavatelů lze vyfiltrovat dle preferencí. Vyfiltrované polské pracovní nabídky si můžete nechat zasílat na váš email. Při odpovědi na nabídky práci myslete na to, že jen málokterý polský náborář umí česky a nebude ztrácet čas s překladem. Životopis přeložte do polštiny nebo angličtiny, vaše šance se tím o mnoho zvyšují.

Jak se v Lodži bydlí

Ačkoli někteří zaměstnavatelé nabízejí ubytování, je snadné najít v Lodži ubytování a bez tohoto benefitu.

Lodž má rozvinutou dopravní síť, takže cestování po městě je snadné a levné. Mezi hlavní okresy patří Srodmiesce (Staré Město), Baluty, Polesie, Gorna a Widzew. Staré Město je centrem města, kde je soustředěna veškerá hlavní občanská vybavenost. Polesie se stává stále oblíbenější jako rezidenční čtvrť díky nové zástavbě, zatímco Gorna je jednou ze zelenějších oblastí, které možná chybí modernost. Widzew je naproti tomu považován za nejlepší rezidenční čtvrť díky vyvážené kombinaci toho, co většina obyvatel hledá: vybavenosti, čistoty, bezpečnosti a komunikací.