Někdy mohou za dopravní zácpy nejrůznější omezení provozu, jindy autonehoda. Občas ale dopravní zácpa vznikne i tam, kde by za normálních okolností nemusela. Dnes vám autopůjčovna Brno a autopůjčovna Praha přinese nejčastější chyby všech řidičů, které jsou dělány v dopravních zácpách.

Autonehody, omezení provozu, ale i špatné počasí nebo hromadné cesty na dovolenou. Nejen tohle jsou důvody, proč vznikají dopravní zácpy na českých, ale i zahraničních silnicích. Někdy stačí jeden zmatkující řidič k tomu, aby se ucpala polovina města. Za dopravní zácpu můžeme označovat komunikaci, která není schopna pojmout narůstající množství automobilů. Velmi často za dopravní zácpy mohou sami řidiči – svým chováním způsobují spousty potíží. Autopůjčovna Brno v kooperaci s autopůjčovnou Praha zjistila, jaké chyby jsou nejčastější.

Kličkování mezi pruhy s vozem z autopůjčovny

Pokud jste byli zpomaleni kvůli zúžení silnice, ale i z jiných důvodů je naprosto zbytečné kličkovat mezi pruhy. Ty dva metry navíc, které ujedete, vás nezachrání, naopak zpomalíte všechna vozidla jedoucí za vámi. I když váš pruh stojí a druhý jede, nikde nemáte jistotu, že se situace neobrátí. To samé platí o nepříjemném kličkování v městě za dopravní špičky. Takový řidiči zpomalí dopravu mnohem víc, než kdyby pokračovali ve svém pruhu. Řidiči, kteří chtějí dostihnout semafor, často kličkují kolem těch, kteří jedou podle předpisů.

autopůjčovna Brno

Když pravidlo zipu neexistuje, poradí autopůjčovna Praha

Pravidlo zipu slouží k tomu, aby se předešlo ucpání silnic z důvodu překážky přes jeden či více jízdních pruhů. Pravidlo spočívá v tom, že se automobily mají střídat při jízdě. Vždy jedno z průjezdného a jedno s neprůjezdného pruhu. Velmi často se začnou hromadit automobily v neprůjezdném pruhu, protože řidiči nesledují situaci před sebou. Další chybu dělají řidiči průjezdného pruhu, kteří nechtějí uvolnit místo řidičům druhého pruhu, i když by jim to zabralo pět vteřin navíc. Řidič neprůjezdného pruhu tak musí zastavit celý svůj pruh a čekat, až někdo z druhého pruhu zastaví celý průjezdný pruh. A na světě je dopravní zácpa.

Zbytečné brzdění a jízda, která má do plynulosti daleko

Každá jízda by měla být co nejplynulejší. To neví jen naše autopůjčovna Brno, ale i spousta řidičů. Pokud budete střídavě zrychlovat a zpomalovat, ostatní řidiče tím jen naštvete. Takovouto jízdou zpomalíte plynulost celého provozu. Na dálnicích by měla být brzda zapovězena po většinu vaší cesty. Pokud rozsvítíte brzdová světla, začne brzdit i ten za vámi, ale i ten za ním. A tak stále dokola.

Nesledování situace kolem nás

Mnozí při jízdě koukají pouze na vozidlo před sebou, ale cestu ve větší vzdálenosti již nikoliv. A to je chyba. Řidiči potom zmatkují, brzdí, zpomalují. Při jízdě sledujte cestu před sebou a zbytečně nebrzděte provoz. Když už šlapat na brzdu, tak plynule. Autopůjčovna Brno i autopůjčovna Praha varuje zejména před blokováním dopravy ve městech.