Žádná technická závada na vozidle během jízdy není příjemná. Obvykle znamená starost a zdržení. Pokud píchneme pneumatiku při cestě na dovolenou a máme kufr plný zavazadel, bývá často obtížné se dostat k rezervě a k nářadí. Nepříjemný je tento defekt obzvlášť v zimě či za deštivého počasí. Abyste mohli v jízdě pokračovat, je potřeba nastalou situaci nějak řešit. Existuje několik metod, jak defekt opravit. Záleží na vaší zručnosti, kterou z nich použijete.

Provedení výměny kola

Velký rozdíl je v tom, když zjistíte prázdnou pneumatiku ve své garáži či někde na parkovišti, nebo píchnete za jízdy. Ve druhém případě se o tom musíte nejprve přesvědčit, přičemž nezapomínejte na bezpečnost a oblékněte si před výstupem z auta reflexní vestu a jděte postavit výstražný trojúhelník. Pak si připravte hever, klíč na šrouby na ráfku a rezervní kolo. Před zvednutím auto zajistěte ruční brzdou, zařazenou rychlostí, případně ještě kamenem či špalkem pod kolo na druhé straně.

Použití rezervního kola

Ještě před časem patřilo k základní výbavě automobilu rezervní kolo. S technologickým pokrokem ale stále více výrobců od rezervy zabírající místo upouští a soustředí se na úspornější lepící sady. Většinou to bývá sprej v tubě, který tvoří směs tekutiny a stlačeného vzduchu. Jednoduchý postup spočívá v připevnění tuby na ventilek pneumatiky a její obsah se manuálně vžene do pneumatiky. Ta musí stát dírou dolů, aby do ní směs natekla. Toto řešení slouží jen na dojetí na krátkou vzdálenost a sníženou rychlostí. Výměna takto opravené pneumatiky bude v servisu výrazně dražší, ne-li nemožná. Proto je rezerva mnohem lepší variantou.

Dohuštění pneumatiky

V případě malé díry je možné použít vzduchový kompresor a gumu dohustit na předepsaný tlak. Pokud vzduch rychle neuchází, je takto možné pomalu dojet do pneuservisu. Na trhu lze pořídit kompresory, které vedle natlakování vženou do pneumatiky i lepidlo, které díru zacelí. V tomto případě je ale nutné pneumatiku z vozu odmontovat, což není na silnici příliš bezpečné. Proto je lepší tento druh oprav provádět v klidu své garáže.