Klimatizace v moderních autech je velkým pomocníkem při horkém počasí, ovšem jen v případě, že je o ní správně pečováno. Aby byl interiér auta příjemně ochlazován, je třeba vždy před letní sezónou zkontrolovat její stav, vyčistit ji, doplnit chladivo a odstranit případné netěsnosti. Rozlišujeme dva způsoby údržby klimatizace. První je údržba technická zaručující funkčnost a druhý zajišťuje zdravotní nezávadnost a čistotu.

Co patří k péči o klimatizaci?

Ke správné funkčnosti klimatizace je třeba provádět pravidelný servis minimálně jednou za dva roky, ale při častém používání je to efektivnější jednou za rok. K pravidelné péči o klimatizaci v autě zaručeně patří i její pravidelné zapínání a to i v době, kdy ji vůbec nepoužíváme, tedy i v zimě. Pravidelné zapínání klimatizace jednou za dva týdny případně alespoň jednou za měsíc, zajistí promazání kompresoru. Tím se předejde jeho zadrhnutí či jinému poškození.

Čištění klimatizace

Velkým problémem klimatizace je její nedostatečná dezinfekce, která může ohrozit všechny pasažéry vozidla. Zanesená klimatizace totiž v sobě hromadí bakterie, plísně a jiné mikroby, které nejen nepříjemně zapáchají, ale i přímo ohrožují zdraví posádky. Čištění můžete provést i sami, když si v obchodě s autodoplňky koupíte speciální čistící sprej. Ten buď vstříknete přímo do vzduchového sání svého vozidla nebo jej umístíte volně uvnitř vozu. Musíte však přitom mít zapnutou vnitřní cirkulaci vzduchu. Také si můžete sami vyměnit zanesený filtr za nový, zkontrolovat a vyčistit zanesené průduchy a výparníky klimatizace. Ty jsou častou příčinou špatné funkce klimatizace a zápachu v autě. Pravdou ovšem je, že čištění svépomocí nebude nikdy tak precizní jako v servisu.

Co se v servisu provádí

V první řadě odsají starou náplň, doplní chladící medium a vymění olej v kompresoru. Dále vymění kabinový filtr, klimatizaci vydezinfikují, zkontrolují a utěsní netěsnosti. Touto péčí si zajistíte dlouhou životnost klimatizace. Pravidelné doplňování chladící kapaliny omezí namáhání kompresoru, což mu prodlouží životnost.

Jak poznat, že klimatizace potřebuje servis?

Při zanedbání péče zaručeně poznáte nutnost vyčištění klimatizace. Ve vašem voze to bude nepříjemně páchnout, okna se budou odmlžovat velice pomalu. Dalším projevem je hlučnost klimatizace a podráždění dýchacích cest pasažérů. Bude-li vás při jízdě pálit v krku, štípat oči či vás to nutí ke kašli, je nejvyšší čas klimatizaci dezinfikovat.