Slavný anglický kompakt v těchto dnech skutečně slaví 60 let od výročí výroby prvního vozu. Model se stal malou velkou legendou a v podstatě tím, co je pro Volkswagen Brouk a tím co je pro Italy Fiat.

Legenda Mini

Důvodem pro vznik úsporného minivozu se stala vysoká cena benzínu, kterou zapříčinila suezská krize v roce 1954. Vůz byl navržen Alecem Issigonisem, který mu dal moderní koncepci obsahující motor v přední části a hnanou přední nápravu. Kola byla umístěna až do rohů karoserie a zajišťovala cestujícím dostatek místa a navíc vozu dodávala dobré jízdní vlastnosti.

Vůz se začal vyrábět ve společnosti British Motor Corporation pod značkami Austin Severn a Morris Mini-Motor. V roce 1969 se ale slavné mini zcela osamostatnilo a krom dvou dveřového sedanu se začala vyrábět i ve verzi kombi, jako dodávka také jako pick-up.

Cenově dostupný, úsporný a překvapivě prostorný vůz, byť s délkou jen něco málo přes tři metry a šířkou necelý metr a půl se stal okamžitě bestsellerem. Mezi roky 1962 až 1977 se jej prodalo přes 200 tisíc kusů ročně. Hranici milion prodaných exemplářů Mini překonalo v roce 1965. Dalších 40 let bylo Mini neustále modernizováno a s ukončením výroby si vůz na své konto připsal 5,5 milionu prodaných kusů.

Mini je dodnes velice vyhledávaným vozem a stále jde s dobou. Svědčí o tom i připravovaná, čistě elektrická verze, který by se měla již brzy představit.