Společnost Electric Assister Vehicles stojí za projekterm EAVan, který je jedním z nejlehčích užitkových vozidel na světě.

Trochu jiná dodávka

Anglická společnost se při vývoji ultralehkých užitkových vozidel zaměřila na minimalizaci jejich vzhledu a na životní prostředí. Díky tomu se vydala na novou cestu, kterou ztělesňuje elektrický dodávka, pro kterou se stalo základem elektrické jízdní kolo.

EAVan je tak velice minimalistickým dopravním prostředkem s extrémně nízkou váhou, jehož řidič se zároveň podílí na pohonu, protože musí šlapat do pedálů. Za pomoci elektromotoru se můžete toto vozidlo pohybovat až 25 kilometrů v hodině. Při brždění i při jízdě je navíc volnoběhem rekuperována kinetická energie.

Automobil je momentálně prodáván ve třech délkách a to 1940 mm přes 2300 až po 2850 mm. Všechna provedení mají shodnou šířku i výšku. Jejich užitečné zatížení je až 175 kilogramů. Pro zvýšení přepravní kapacity by navíc měl být k dispozici dvounápravový přívěs, který navýší kapacitu nákladu o dalších 200 kilogramů.

Společnost uvádí, že vozík koncipovala především pro dodávání zboží do menších obchodů v městských centrech. Krom toho vidí jeho využití například u technických služeb nebo záchranných složek. Navíc by se mělo jednat o jeden z prvních podobných strojů, ze kterých budou následovně vznikat i další verze s výkonnějším pohonem a větší přepravní kapacitou.