Ať už vás čeká letní či zimní dovolená nebo jenom víkendový výlet autem, v něž s vámi budou cestovat i děti, je potřeba cestu dobře naplánovat.

Bezpečnost především

Než se kamkoli vydáte, zkontrolujte pečlivě automobil a jeho povinnou výbavu. Dofoukněte pneumatiky a překontrolujte vybavení má vaše lékárnička. Ujistěte se, že máte v pořádku havarijní, a v případě zahraniční cesty, i lékařské evropské pojištění se všemi potřebnými telefonními čísly, které byste, v případě nouze, mohli nutně potřebovat.

Kontrola se týká i autosedaček, které jsou pro děti ze zákona povinné. Je potřeba se ujistit nejen o vhodném typu autosedačky, ale také o tom že je správně upevněná.

Plánování cesty

Při plánování itineráře mějte na paměti, že děti nevydrží tolik, co dospělí, proto je potřeba plánovat také přestávky a to především v případě, že se chystáte cestovat na delší vzdálenost. Také si zjistěte možnosti parkování během cesty.

Myslete i na zábavu

Starší děti si většinou vystačí s mobilem, menším dětem můžete pustit pohádky třeba na tabletu a pro ty úplně nejmenší je vhodnou volbou kapsář s hračkami, který lze jednoduše umístit na opěrku předního sedadla u spolujezdce. Řidiče raději vynechte, dětské “hrabošení” v kapsáři by jej mohlo odvádět od pozornosti.

Co si připravit k ruce

Malé děti mívají hlad a žízeň, proto je vhodné mít v příruční tašce malou svačinku a něco k pití. Pokud cestujete i přes noc, je dobré si nachystat deku na přikrytí. Občas se stanou drobné nehody, mějte tedy také po ruce náhradní oblečení a vlhčené ubrousky, pro malé děti pak také plenky.