Nákup vozidla v autobazaru s sebou vždy nese určitá rizika. Vinou některých nepoctivých prodejců nemají autobazary v Česku příliš dobrou pověst. Některé používají různých lží a fíglů, které jsou minimálně na hranici se zákonem. Obecná rada neexistuje, ale nechcete-li naletět, mějte na paměti, že každá příliš výhodná nabídka je podezřelá. Pokud nejste automechanikem, požádejte někoho, kdo autům rozumí a půjde do bazaru s vámi.

Stočený tachometr

Tato finta patří k nejčastějším, i když se v poslední době vykytuje stále méně. Ovšem číslo na tachometru není jediným zásadním ukazatelem technického stavu vozidla. Nikdo totiž nemůže zaručit, že auto s nižším počtem najetých kilometrů bude lepší než totožný vůz s dvojnásobným počtem najetých kilometrů. Stav vozidla totiž závisí na tom, jak se o něj původní majitel staral, na jakých silnicích a jakým stylem jezdil, kde bylo auto zaparkováno atd.

Spotřeba paliva

Nižší spotřeba paliva je důležitým faktorem, podle kterého se většina kupujících rozhoduje. Ovšem současný turbodiesel již není natolik jednoduchý a nezničitelný jako starší motory. Například nákup dieselu pouze na ranní cestu do práce a večerní cestu zpět se nevyplatí.

Nebojte se ptát

V autobazaru se ptejte důkladně na všechno. Hlavně je důležité vědět, zda nebyl vůz bouraný. Pokud ano, chtějte o tom nějaký záznam. Vyhlédnuté auta prohlédněte, zda nejsou sváry v motorovém prostoru nepravidelné nebo zda nejsou mezery mezi díly rozdílné. Podstatná informace je také o hloubce laku na kapotě a na střeše. Zaměřte se i na všechny detaily, jako je opotřebení potahů sedaček, čalounění na dveřích či bezpečnostních pásů, což jsou údaje vypovídající o stáří vozidla. Každopádně si domluvte testovací jízdu, která může hodně napovědět. Při ní se zaměřte na stabilitu vozidla, brzdění a také na to, zda auto nedělá nějaké podivné zvuky.

Stanovte si finanční strop

A to ještě před tím, než se do autobazaru vydáte. Přes něj prostě nejděte, jelikož se může stát, že uvidíte zajímavé auto, které nebude o moc dražší než původně plánovaná částka. Takto byste mohli vyšroubovat cenu hodně vysoko, ale poté mohou následovat další investice, která by vás mohla nepříjemně překvapit. Nechte si proto rezervu na nejnutnější opravy či údržbu vozu.