Na leasing se dnes dá opatřit kdeco, ale především se této formy financování využívá k nájmu automobilů nebo jiných strojů. Leasing je určen jak pro fyzické osoby, tak pro firmy. Pro motoristu znamená leasing zejména pohodlí, neboť se nemusí starat o údržbu vozidla, sledování termínů servisních prohlídek či STK, ani o placení povinného ručení či havarijního pojištění. Pokud plánujete koupi nového auta a nechcete mít výše uvedené starosti, pak můžete využít operativní leasing.

Přednosti operativního leasingu?

V podstatě je to forma pronájmu vozidla, při němž uživatel hradí pouze rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou cenou auta. Cena se rozpočítává do měsíčních splátek, které jsou tak pro uživatele jediným nákladem, samozřejmě spolu s nákupem paliva. Pronajaté auto je po celou dobu trvání smlouvy o operativním leasingu majetkem leasingové společnosti, avšak uživatel auto užívá jako by bylo jeho vlastní. Leasingové společnosti mají ve svých vozových parcích auta nejrůznějších značek, převažují však vozidla Škoda a Volkswagen.

Jak získat auto na operativní leasing?

Na webových stránkách některé leasingové společnosti si nejprve vyberete z její nabídky vozidlo, které vám bude vyhovovat. Poté odešlete nezávaznou poptávku a obchodní zástupce společnosti vás bude kontaktovat. Především vám odpoví na všechny vaše otázky a vysvětlí vám podmínky operativního leasingu. Jste-li fyzická osoba, musíte prokázat svou totožnost, dále souhlasit s uložením kopií svých dokladů a také musíte doložit své příjmy. Právnické osoby musí předkládat ověřenou kopii výpisu z obchodního rejstříku a účetní závěrku. Samozřejmostí bývá testovací jízda, kterou může každý zájemce využít ještě před podpisem smlouvy.

Fungování operativního leasingu

Uživatel jezdí s pronajatým autem jako by bylo jeho vlastní. Platí pouze měsíční splátky a pohonné hmoty. Do měsíčních splátek jsou zpravidla zahrnuty platby a služby, jako je povinné ručení, havarijní pojištění, servisní a asistenční služby, výměna pneumatik, případně i další. Po skončení platnosti smlouvy může uživatel požádat o novou smlouvu a získat nové auto, nebo si může stávající vozidlo od společnosti odkoupit.